Ekonomi

Dogecoin’e Elon Musk dokunuşu: Son paylaşımı DOGE fiyatını artırdı

Investing.com – Kripto para piyasaları hafta sonu baskı altında kalırken Dogecoin fiyatı üst taraflı bir ivmeye sahipti.

Dogecoin, hafta sonu süreçlerinde %20’yi bulan paha artışı görerek 0,1 doları test etti ve haftalık kapanışı 0,098 dolarda gerçekleşti. Yeni haftaya genel piyasa eğilimiyle birlikte düşüşle başlayan kripto para, açılışta bu yana %4 gerileme gördükten sonra sabah saatlerinde 0,094 dolarda bulunuyordu.

Bitcoin ve Ethereum ise hafta sonu süreçlerinde baskı altında kalmaya devam ederken yani hafta açılışıyla birlikte istikametini aşağı çevirdi. Bitcoin, 16.000 dolar sonuna kadar gerilerken sabah saatlerinde %1,5’e yakın düşüşle 16.200 dolardan süreç görüyordu. Ethereum ise hafta sonu süreçlerinde 1.200 dolar bandına girmekte zorlandıktan sonra yeni güne %2’ye yakın düşüşle başladı ve şu an 1.170 dolardan alıcı buluyor.

Elon Musk’ın paylaşımı DOGE fiyatına tesir etti

Dogecoin, geçen hafta başında başlayan toparlanma ivmesini hafta sonu da sürdürerek bugünkü düşüş ivmeli süreçlerde nispeten ayakta kaldı. DOGE’nin yükselişine yönelik en büyük katkının Elon Musk’tan geldiği söylenebilir. En büyük DOGE destekçisi Musk, Twitter’ın yeni versiyonunun ödemeleri de destekleyeceğini duyurdu.

Elon Musk, dünkü paylaşımlarında her ne kadar DOGE’den bahsetmese de husus Musk olunca ödeme süreçleriyle ilgili paylaşımda birinci aklan gelen ödeme aracı DOGE oluyor. Bu gelişme, piyasa tarafından DOGE’nin Twitter’ın resmi ödeme aracı olarak en âlâ alternatif olarak görülmesinden ötürü kripto paranın fiyatına olumlu yansıdı.

Dogecoin fiyatı, son bir haftalık vakit diliminde %25’e yakın bedel artışı kaydetti. Kripto para bu haliyle birinci 100’de haftalık bazda en çok yükselen 5 kripto paradan biri oldu. Öbür yandan 12,5 milyar dolar piyasa bedeliyle 8. en büyük kripto para olan DOGE, yılbaşından bu yana ise %44 kıymet kaybıyla devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu