Ekonomi

G7 Zirvesi’nde ‘nükleer silahsız dünya’ mesajı verilecek

Japonya’da gözler, 19-21 Mayıs tarihlerinde ülkenin güneybatısındaki Hiroşima’da dönem başkanlığında yapılacak olan G7 Zirvesi’ne çevrildi.

Başbakanlık Konutu’nda ulusal basına röportaj veren Personda, ev sahipliği yapacağı G7 Liderler Zirvesi öncesi son durumu değerlendirdi.

G-7’nin nükleer silahsız bir dünya için güçlü bir mesaj vereceğini belirten Kişida, bu yönde daha somut çabalarla ilerleyeceklerini söyledi.

Kişida, “Tüm nükleer silahsızlanma çabaları için bir başlangıç ​​noktası olarak, nükleer saldırıların gerçekliğini duyurabilmek önemlidir.” Dedi.

Çin’in Pasifik’teki nüfuzunu ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını hatırlatan Kişida, G7’nin statükoyu zorla değiştirme girişimlerine karşı güçlü bir mesaj vereceğini belirtti.

“İşbirliğine önem verilmeli”

Güç ve gıda güvenliğinden iklim değişikliğine kadar pek çok konuyu kapsayacak zirvede tüm dünyanın iş birliğine vurgu yapması gerektiğini kaydetti.

Japonya Başbakanı, 19 Mayıs’ta, 1945’te atom bombası nedeniyle hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilen Barış Anıtı Parkı’nda konuk liderleri ağırlayacağını duyurdu.

2023 G-7 Liderler Zirvesi, 19-21 Mayıs tarihlerinde ülkenin güneybatısındaki Hiroşima’da Başbakan Kishida Fumio’nun ev sahipliğinde yapılacak.

Zirveye G7 ülkelerinin yanı sıra Avustralya, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Kore ve Vietnam da konuk olarak davet edildi.

6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya ve 9 Ağustos 1945’te Nagazaki’ye atılan atom bombalarıyla ABD 200.000’den fazla insanın ölümüne neden oldu.

Ailesinin memleketi sayılan Hiroşima Eyaletinden Japon Parlamentosu’na seçilen Başbakan Kişida’nın tepe için bu şehri tercih etmesi dikkat çekti.

haber-han.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu