Haber

Meksika Devlet Başkanı ABD’yi göç ve Küba ambargosu konusunda net tanımlar yapmaya çağırdı

MEKSİKA ŞEHRİ, 23 Ekim (Xinhua) — Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD hükümetine göç ve Küba’ya uygulanan ekonomik ambargo konusunda “net tanımlar” yapması çağrısında bulundu ve bunu “açık bir insan hakları ihlali” olarak nitelendirdi.

Lopez Obrador, Pazartesi günü Meksika’nın başkenti Meksika’daki Ulusal Saray’da düzenlenen günlük basın toplantısında, “ABD hükümetinin (Küba ile) bir diyalog başlatmasını öneriyoruz.” dedi.

Lopez Obrador’un kasım ayı ortasında ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenecek Asya Pasifik ülkeleri toplantılarında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi bekleniyor.

Pazar günü Latin Amerika ve Karayip ülkeleri temsilcileri arasında bölgede göçün azaltılması konusunda anlaşmaya varılan toplantının ardından konuşan Lopez Obrador, Küba’ya uygulanan ekonomik ambargonun kaldırılmasının acil önem taşıdığını vurguladı.

Meksika başkanı, bir miktar ilerleme kaydedilmesine rağmen ABD hükümetinin göç ve Küba ambargosu gibi konularda “açık tanımlar” oluşturmasının önemli olduğunu söyledi.

Lopez Obrador, “Bu açık bir insan hakları ihlalidir, çünkü Küba’da yaşayan insanların gıda kaynaklarına erişimini engelliyor. Ambargo tedbirleri Kübalıların petrol, yakıt ve diğer ürünlere erişimini engelliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu